Duvarınızı dikey bir bahçeye dönüştürmenin püf noktaları

Bitkileri, yeşilliği ve doğayı seviyorsunuz fakat evinizde bitkileri sadece bahçenizde veya balkonunuzda sınırlamak istemiyorsanız, bu dikey bahçelerden ilham alabilirsiniz. Evinizin herhangi bir duvarında kendi dikey bahçenizi oluşturmak için size pratik bilgiler verdik. Biraz yaratıcılık ile duvarlarınız harika görünebilir. İşte duvarlarınızı dikey bir bahçeye dönüştürmenin püf noktaları…

Plastik şişeler ile dikey bahçe 

Ahşap kasalar, plastik şişeler veya cam kavanozlar gibi evin etrafındaki günlük eşyaları bile bu bahçe yapımında kullanabilirsiniz. Bu günlük şeyleri dikey bahçenizin tabanına dönüştürmek, bulmak gayet kolay ve aynı zamanda da ucuzdur.

Mutfağınız için dikey bir bahçe

Sıradan bir duvarı dikey bahçeye dönüştürmek için en pratik yerlerden biri de mutfaktır. Herhangi bir yerde küçük bir köşeye veya birkaç bitki için yeterince büyük bir mutfağa sahip olan herkes bunu deneyebilir. Mutfağınızın bir köşesine bitki veya küçük meyve ağaçları bile dikebilirsiniz. Bitki kaplarını geri dönüştürülmüş malzemelerden yapabilir ya da sadece hazır halde satılan saksı bitkilerini alıp duvara monte edebilirsiniz.

Evinizin herhangi bir cephesi için dikey bir bahçe

Dikey bir bahçe yapmak için evinizin dış duvarlarını bile kullanabilirsiniz. Bitkileri seçtiğinizde, ne kadar rüzgar ve güneş alacağını iyi düşünün ve ona göre karar verin. Ayrıca hangi malzemeleri kullanacağınızı da iyi düşünün, çünkü bahçenizin içine su girmesini istemezsiniz. Sızıntıyı önlemenin bir yolu, ahşap tencere veya alüminyum teneke kutuları kullanmaktır.

Evinizin iç duvarı için dikey bir bahçe

Evinizde bir duvara özel, renkli bir dokunuş vermek isterseniz, oturma odasında dikey bir bahçe oluşturmanızı öneriyoruz.  Bunun için ahşap merdiven kullanmayı deneyin; duvara doğru yaslayabilir ve bitkileri basamaklara yerleştirirseniz, duvarda herhangi bir delik açmanıza da gerek kalmaz.