4.5G’ye Nasıl Geçilir

Mobil interneti daha hızlı hale getirecek 4.5G için geri sayım başladı. Peki 4.5G’ye geçmek için neler yapmalısınız. İşte 3G’den 4.5G’ye geçmek için yapmanız gerekenler.

4.5G yarın  Türkiye’de kullanıma giriyor. Mobil internet hızını gözle görülür bir biçimde hızlandıracak olan bu yeni teknolojiye geçmek için yapmanız gereken işlemler ise oldukça basit. Henüz otomatik geçiş onayı alamayan 4.5G’ye geçmek için atmanız gereken adımları sizler için derledik.

İşte adım adım 3G’den 4.5G’ye geçiş rehberi…

4.5G’YE GEÇİŞ NASIL OLACAK?

2G’den 3G’ye geçişte çok yüksek oranda veri kullanımı olacağı için onay şartı aranmıştı. 3G’den 4.5G’ye geçişte benzer bir durumun yaşanmayacağını belirten operatörler Bilgi İletişim Kurumu’ndan otomatik geçiş talebinde bulundu. Ancak BTK kararını henüz vermedi. Bu nedenle 4.5G’ye geçmek için operatörünüze onay vermeniz gerekiyor.

4.5G’ye geçmek için operatörünüze onay verdikten sonra izlemeniz gereken adımlar ise oldukça basit. 1 Nisan’da 4.5G  Türkiye’de kullanıma girdikten sonra akıllı telefonunuzun “ayarlar” kısmından 4.5G’yi işaretlemeniz gerekiyor.

4.5G İÇİN SIM KART DEĞİŞKLİĞİ ÜCRETLİ Mİ?

4.5G’yi telefonunuzda kullanmak için özel bunu destekleyen bir SIM karta sahip olmanız gerekiyor. Eğer SIM kartınız 4.5G’ye uyumlu değilse değiştirmek zorundasınız.  Türk Telekom,  Turkcell ve Vodafone sim kartlarını şimdilik ücretsiz olarak değiştiriyor.

4.5G FATURANIZA NASIL YANSIYACAK?

Pek çok kullanıcının aklındaki sorulardan bir başkası ise 4.5G’nin  telefon faturalarına nasıl yansıyacağı. 4.5G ile faturalar artacak diyebiliriz. Çünkü daha çok veri harcayacağımız için daha yüksek kotalı internet paketleri satın alacağız. Bunun için size önerimiz faturanızın kabarmaması için “Veri Kullanım Hesaplayıcı” hizmetinden faydalanmanız.

4.5G NEDİR?

Telekomünikasyon’da dördüncü nesil kablosuz  telefon teknolojisi 4G, ilk olarak 2007 yılında  Güney Kore’de kullanılmaya başladı, şu anda ise 50’ye yakın ülkede hizmet veriyor.