70 Bin Kişi Sınıra Yürüyor, Asker ve Polislerin İzinleri İptal!

Esad, Halep’teki muhalifleri kuşatmaya hazırlanırken siviller Türkiye’ye kaçıyor. 70 bin kişi Türkiye’ye doğru hareket halinde. Sınırda görevli asker ve polislerin izinleri ikinci bir karara kadar kaldırıldı.

Suriye’deki iç savaşın beşinci yılında binlerce Suriyeli, Esad güçlerinin saldırıları, terör örgütleri IŞİD ve PYD ile Rusya’nın hava saldırıları nedeniyle yaşadıkları bölgeleri terk ediyor.

ÇATIŞMALAR HALEP’TE YOĞUNLAŞIYOR

AA Muhabirinin yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile Esed rejimine bağlı askerler ile onlara destek veren Rusya, İran ve Hizbullah mensupları arasındaki çatışmaların Halep ve çevresinde yoğunlaştığı belirtiliyor.

ÇOK SAYIDA SİVİL TÜRKİYE SINIRINA DOĞRU YÜRÜYOR

Halep ve çevresindeki yüzlerce köyden kaçan binlerce Suriyeli sivil, ÖSO’nun kontrolünde bulunan Esselame, Şemmarin, Siccu ve İğde kamplarına yerleştirilirken, birçok sivilin de Türkiye sınırına doğru yürüdüğü belirtiliyor.

SAĞLIK EKİPLERİ SINIR BÖLGESİNE GÖNDERİLDİ

Bu arada, Öncüpınar Sınır Kapısı’nda meydana gelen yoğunluk nedeniyle, güvenlik önlemleri artırılırken, kentte görev yapan sağlık ekiplerinin ise sınır bölgesine sevk edildiği öğrenildi.

ASKER VE POLİSLERİN İZİNLERİ İPTAL EDİLDİ

Kilis’te sınırdaki hareketlilik nedeniyle görevli asker ve polislerin izinleri ikinci bir karara kadar kaldırıldı.

KUMANYA DAĞITILDI

Yetkililer, Öncüpınar Sınır Kapısı’nın karşısında bulunan Babul Selam Sınır Kapısında bekleyen Suriyelilere, kumanya dağıtırken, sağlık hizmeti de verilmeye başlandı. Polis Öncüpınar-Babul Selam Sınır Kapısı arasındaki tampon bölgede güvenlik önlemlerini attırdı.

AFAD VE VALİLİK HER TÜRLÜ TEDBİRİ ALDI

Öncüpınar Sınır Kapısı’nın çevresinde polis geniş güvenlik önlemi alırken, AFAD ve Valilik her türlü tedbiri aldığı bildirildi.

BİNLERCE KİŞİNİN YOLA DÜŞTÜĞÜNÜ DAVUTOĞLU İNGİLTERE’DEN DUYURMUŞTU

Halep ile ilgili önemli gelişmeyi bugün Başbakan Ahmet Davutoğlu, İngiltere’den duyurmuştu. Davutoğlu, Halep’in bombalanmasının ardından 70 bin kişinin Türkiye’ye doğru yola çıktığını söylemişti.

MERKEZİ BÜTÜNÜYLE KUŞATMAYA ÇALIŞIYORLAR

Rusya’nın ağır hava bombardımanı desteğiyle Halep’te karadan ilerleyen Beşşar Esad güçleri, merkezi tamamen kuşatmaya çalışıyor. Rusya ve Esed’in hedefi, muhaliflerin merkezden İdlib ile bağlantıyı sağladıkları Kastillo-Anadan yolunu da ele geçirmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir