ABD, Saldırı Öncesi Çok Konuşulan Uyarıyı Neden Yaptığını Açıkladı

ABD, 11 Mart’ta Ankara’daki vatandaşlarını uyardığı ‘potansiyel terör saldırısı’yla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada yapılan uyarının “rutin” olduğu belirtildi.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, 11 Mart’ta Ankara’daki vatandaşlarını uyardığı ‘potansiyel terör saldırısı’yla ilgili açıklama yaptı.

BÜYÜKELÇİLİK HESABINDAN TWEET ATILDI

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nden Ankara’daki vatandaşlarını ‘potansiyel terör saldırısına’ karşı uyardığı metin hakkında açıklama geldi. Büyükelçilik hesabından atılan tweette, “ABD Büyükelçiliği’nin Ankara’daki ABD vatandaşlarına yönelik mesajı hakkında Türk basınında yer alan spekülasyonlara ilişkin gerçekler şöyledir” denildi ve şöyle devam edildi:

“RUTİN ŞEKİLDE BİLGİ NOTU YAYINLADIK”

“ABD Büyükelçiliği geçtiğimiz hafta sosyal medyada dolaşan ve Türk hükümeti kaynaklı olduğu belirtilen bir uyarı mesajı yoluyla bir tehdit bilgisinden haberdar olmuştur. Söz konusu uyarıyı Türk makamlarıyla teyit eden büyükelçilik, Türk hükümetinden herhangi bir tehdit bilgisi edindiğimizde rutin olarak yaptığımız şekilde, aralarında hem devlet görevlileri hem de sivillerin bulunduğu Ankara’daki tüm ABD vatandaşlarına ve ABD Büyükelçiliği’nin tüm çalışanlarına yönelik bir bilgi notu yayınlamıştır.”
“ABD VATANDAŞLARINA BAHÇELİEVLER’DEN UZAK DURUN” MESAJI GÖNDERİLMİŞTİ

ABD Büyükelçiliği 11 Mart’ta bir açıklama yayınlayarak Ankara’daki ABD vatandaşlarını, “kişisel güvenlik planlarını gözden geçirmeleri ve çevrelerine dikkat etmeleri” yönünde uyarmıştı. Açıklamada, “Ankara’nın Bahçelievler bölgesindeki Türk hükümet binaları ve konutlarına yönelik potansiyel bir terör saldırısı bilgisi alındığı, ABD vatandaşlarının bu bölgeden uzak durmaları” belirtilmişti.