Bergama ve Silifke’nin Kardeşliği

Dünyanın farklı kentlerinden çok sayıda kardeş kenti olan UNESCO Dünya Mirası Bergama, Mersin’in Silifke ilçesi ile kardeş kent protokolü imzalayarak yurt içindeki ilk kardeş kent ilişkisini başlatmış oldu.

Uzun yıllardan bu yana  Bergama Kermesi ve  Silifke Festivali ile başlayan kardeşlik ilişkileri imzalanan kardeş kent protokolü ile resmileştirildi. Her iki kentin de belediye meclislerinde tüm siyasi partilerin oybirliği ile aldığı karar doğrultusunda gerçekleşen protokol ile hem  Bergama hem de  Silifke bir ilke imza atarak yurt içindeki ilk kardeş kent ilişkilerini başlatmış oldu.

Bergama Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleşen imza törenine  Bergama Kaymakamı Osman  Nuri Canatan,  Bergama Belediye Başkanı  Mehmet Gönenç,  Silifke Belediye Başkanı Dr.  Mustafa Turgut, belediye meclis üyeleri ve birim müdürleri katıldı.

BİR İLKE İMZA ATTIK

Bu protokol ile uzun yıllar önce temelleri atılmış bir dostluğun resmi prosedürünü yerine getireceklerini belirten  Bergama Belediye Başkanı  Mehmet Gönenç Önemli olan belgeler ya da kağıt üzerindeki dostluk değil, kurumlar arasındaki ve kentlerdeki halk arasındaki bağ ve dostluk.  Bergama Belediyesi ve  Silifke Belediyesi arsındaki dostluk her iki kentte düzenlenen festivaller sayesinde başlamış. Bu yıl  Bergama Kermesi’nin 81’incisini kutlayacağız. Hemen kermesin ardından da  Silifke‘nin festivali başlayacak. Bizlerde  Silifke festivaline katılarak protokolün aynısını orada da gerçekleştireceğiz. İleriki dönemde de ortak çalışmalar ve projeler ile ilişkilerimizi daha da geliştirmeye çalışacağız. Eminim ki bizden sonraki belediye başkanları da bu dostluğu devam ettireceklerdir. Bu protokol ile bir ilkede imza atmış olacağız. Hem  Silifke‘nin hem de  Bergama‘nın yurt içindeki ilk kardeş şehir ilişkisi olacak. Sayın  Silifke Belediye Başkanı Dr.  Mustafa Turgut‘a ve kardeşliğin başlamasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

BENZER KENTLERİN KARDEŞLİĞİ

Bergama ile kardeşlik ilişkilerinin uzun yıllara dayandığını belirten  Silifke Belediye Başkanı Dr.  Mustafa Turgut, “Bize sadece resmi prosedürü uygulamak kaldı. Bu yıl 44. Kez düzenleyeceğimiz festivalimizin hazırlıkları devam ediyor ve herkesi  Silifke‘ye davet ediyorum.  Silifke ile  Bergama hem tarihi hem de coğrafi açıdan birbirine çok benzeyen iki kent. Bugün burada sizlerle olmaktan ve kardeşlik ilişkisinin başlamasından dolayı çok mutluyum. Uzun yıllar bu yıl kardeşlik devam edecek. Misafirperverliği için tüm Bergamalılara teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Bergama Kaymakamı Osman  Nuri Canatan ise  Silifke ve  Bergama‘nın kültürel açıdan birbirine çok benzeyen kentler olduğunu belirterek  Silifke Belediyesi’ni  Bergama‘da ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.