Bergama’da kardeşlik ve dayanışma ruhu yaşıyor

Bergama’nın birçok köyünde Nisan ayında başlayan köy hayırları, her yıl Ramazan ayına kadar devam ediyor. Bu yıl 30 köyde toplu yemek yenilecek

İZMİR’İN Bergama ilçesinde 20 yıl önce çevre köylerle dayanışmayı ve kardeşliği güçlendirmek amacıyla gündeme gelen ve zamanla gelenekselleşen köy hayırları 112 köyü olan ilçenin 30 köyüne yayıldı. Hayır yemeklerinden biri de ilçeye 10 kilometre uzaklıktaki Karaltıdır Köyü’nde, çevre köylerden gelen yaklaşık bin kişinin katılımıyla gerçekleşti.

MENÜDE YOK YOK
Karahıdırlı Köy Muhtarı Süleyman Çalım’m ev sahipliğinde düzenlenen hayır yemeğine konuk olanlar, yaşlı, genç, kadın, erkek ve çocuk köylülerin el ele vererek hazırladığı keşkek, etli nohut, göveç, pilav ve fıstıklı helvayla ağırlandılar. Yemekler köy meydanında hazırlanan sofralarda büyük bir keyifle yenildi.

Muhtar Süleyman Çalım, verilen yemeğin maliyetinin köy sakinlerinin aralarında topladıkları para ile karşılandığmı belirterek, “Misafirlere sunulacak yemekler de köy sakinleri tarafından imece ile pişiriliyor. Bu yemekler sayesinde Ramazan ayma kadar her Pazar çevre köyler birbirini ziyarete başladı. Kardeşlik, dostluk, dayanışma pekiştiriliyor” şeklinde konuştu.

YENİEGE – Engin YAVUZ