Bergama’nın İlgili Babaları Uluslararası Bergama Kermesinin Gözbebeği Oldu

Türkiye’de ilk kez  Bergamada  kurulan İlgili Babalar Derneği düzenlediği etkinlikler ile 81.Uluslararası  Bergama Kermesinin göz bebeği oldu.

81.Uluslararası  Bergama Kermesi kapsamında bir de tanıtım standı açan Bergamalı İlgili Babalar Kermes Festivali boyunca stantta Bergamalılara broşür dağıtarak dernek hakkında bilgi verdiler.  Bergama‘nın İlgili Babaları ve çocuklar kendileri için hazırlanan stantta gösteri, oyun ve eğitici aktivitelerle eğlenceli vakit geçirirken Kermesin kortej yürüyüşü, lunapark gezisi, pandomim ve tiyatro gösterisi gibi aktiviteler de bulundu.

Bergama İlgili Babalar Derneği Başkanı Avukat Hakan Çakar,Biz Anne Çocuk Eğitim Vakfının 10 hafta süren Baba Destek Programına katıldık. Bu program sırasında biz ilgili babalar olmayı düşündük. İlgili babalığın geliştirilmesi, çocuğun gelişimine destek sağlayabilmesi ve bu anlamda daha fazla sorumluluk sahibi olmayı, sevmesini bilen babalar olmak için  Bergama İlgili Babalar Derneğini kurduk.81.Uluslararası  Bergama Kermesi etkinlikleri kapsamında açmış olduğumuz stantta çocuklarımız ile birlikte şarkılar söyledik, oyunlar oynadık. Standımızda derneğimiz ile ilgili bilgilendirici broşür dağıttık. Kermesin açılış ve kapanış kortejine hep birlikte katılım sağladık. “diye konuştu.

Çocuğu sayesinde  Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV)’in düzenlediği bir kursa katıldığını belirten Ersan Şendur ” 10 hafta süren kursların tamamına katıldım. Açmış olduğu kurs nedeni ile AÇEV’ teşekkür ediyorum. Bu kursların her zaman ve düzenli olmasını isterim ki anne ve babalar bilinçlendirilerek çocuklarının eğitimi ve gelişimini iyi tamamlayan bireyler olması sağlanmalıdır” dedi.

AÇEV Baba Destek Programına eşi ile birlikte katıldığını belirten Yasemin  Çelebi, “Babamız ile birlikte kızım Nil için neler yapabiliriz, nasıl iyi bir nesil yetiştirebiliriz diye uğraşıyoruz. Eşim Baba Destek Programına ben ise Aile Eğitim kursuna katıldım. Eşim ve ben öğretmen olmamıza rağmen kendimizde ve çocuğumuzda farklılıklar gördük. Katkılarından dolayı AÇEV’e teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Bergama’da Psikolojik Danışmanlık yaptığını ifade eden Mehmet  Osman Çetiner ise “Bergama’da yaklaşık 2 yıldır Baba Destek Programını yürütüyorum. Eğitim alan babalar biz bununla yetinmek istemiyoruz. Babalar çocuklarının gelişimi ile ilgili daha fazla sorumluluk alsın diye rol aldılar ve bu çabayı bir derneğe dönüştürdüler. Dernek ile de yetinmeyip 81.Uluslararası  Bergama Kermesinde bir yürüyüş yaptılar,stand açıp hazırladıkları broşür ile toplumu bilinçlendirmeye çalıştılar.Katkılarından dolayı başta  Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) ile tüm anne ve babalara teşekkür ediyorum ” diye konuştu.