Davutoğlu: AB, Vizesiz Dolaşım İçin Haziran Ayını Taahhüt Etti

AB-Türkiye zirvesi sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Başbakan, Haziran 2016 yılında vizesiz dolaşımın uygulamaya geçeceğinin taahhüt edildiğini söyledi.

Brüksel’de gerçekleşen ve gecenin geç saatlerine kadar süren Türkiye – AB Zirvesi sonrasında, Başbakan Ahmet Davutoğlu, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker ile ortak basın toplantısı düzenledi.

DAVUTOĞLU: HAZİRAN AYINDA SERBEST DOLAŞIMIN OLACAĞINI TAAHHÜT ETTİLER

Basın toplantısında konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu Türkiye-AB Zirvesi’nde, sığınmacı krizinin çözümü, Türkiye ile AB arasında işbirliğinin güçlendirilmesi konularında bir dizi yapıcı öneriler sunduklarını belirterek şunları söyledi;

“Bu günkü zirvede yeni ve yapıcı öneriler getirdik. Daha önceki zirvede aldığımız kararları uygulayacağız. İnsan kaçakçılarını caydırmak ve bunun önüne geçmek istiyoruz. Suriyeli Mültecileri en çok kabul eden ülke Türkiye’dir. AB’den gelecek olan 3 Milyar Euro tamamen mülteciler için harcanacaktır. Yapılan görüşmeler sonunda bütün devlet başkanları, Haziran ayı içinde serbest dolaşımın olacağını taahhüt ettiler. Bizler, Türkiye’de gerekli yasal düzenlemeleri tamamlama konusunda üzerimize düşeni yapacağız. AB tarafı da kendi üzerine düşeni yapacak. En geç haziran sonunda Türk vatandaşlarının Schengen bölgesine vizesiz seyahat edebileceklerini umut ediyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir