Gökhan Özoğuz Noktayı Koydu: Hiçbir Cemaate Bağlı Değilim

Nureddin Cerrahi Dergâhı’nın yanındaki evi aldığı haberlerini yalanlayan Gökhan Özoğuz, “Hiçbir cemaate bağlı değilim” diyerek tartışmalara noktayı koydu.

Athena grubunun solisti  Gökhan Özoğuz, önceki akşam  Nişantaşı’nda görüntülendi. ‘O Ses  Türkiye’ birincisi Emre Sertkaya’yla toplantı yaptıklarını belirten şarkıcı, ikinci defa baba olmanın heyecanını yaşadığını söyledi. Özoğuz, “Eşim Melis’le ikiz bebek bekliyoruz. Birinin adı Ali olsun istiyorum. Çok güzel bir isim” dedi.

“CEMAAT EVİ DEĞİL, MUSİKİ OKULU”

Nureddin Cerrahi Dergâhı’nın yanındaki evi aldığı haberleri basına yansıyan şarkıcı, “2007’de haftanın 3 – 4 günü Türk Tasavvuf Musiki Vakfı’na musiki çalmaya, öğrenmeye gidiyorduk. Orada yıkık tarihi evler vardı. Onlardan birini alıp restore ettirdik. Orası cemaat evi değil, musiki okulu. Hiçbir cemaate bağlı değilim” şeklinde konuştu.

Daha önce basında çıkan haberlerde  Gökhan Özoğuz’un Cerrahi Tarikatı’na mensup olduğu öne sürülmüştü. Cerrahi Tarikatı’nda bulunan ünlü isimlerden bir kaçı da şöyle;  Ahmet Özhan,  Mazhar Alanson,  Cem Yılmaz, Ali Taran.

CERRAHİ TARİKATI’NIN BİLİNEN ÖZELLİKLERİ

Cerrahiler  Türkiye’deki 12 tarikattan birinin kolu. Cerrahi Cemaati’nin lideri, Şeyh Nurettin Cerrahi… Dünyada yaklaşık 30 bin,  Türkiye’de 5 bin müridi bulunuyor. Cerrahilik, Halvetiye Tarikatı’nın en bilinen kolu. Günümüzde özellikle sanatçılar arasında etkin. Dergâhı Karagümrük’te bulunan tarikatın dünyada 30 bin üyesi bulunuyor.

Cerrahi tarikatı, Osmanlı’nın son dönemlerinde özellikle de  İstanbul’da üniversite gençliği üzerinde çok etkili olan bir tarikattır. Osmanlı’nın son dönemlerinde birtakım tarikatların karışımlarından yeni tarikatlar meydanagelmiştir. Bunlardan biri de Cerrahiler’dir. Cerrahi tarikatı birtakım hükümlerini Kadiri tarikatından, birtakım uygulamalarını da Rifai tarikatından almıştır.

EN ESKİ DERGÂHLARDAN

Cerrahiler’in Karagümrük’teki Canfeda Camii Sokağı’nda bulunan dergahı ise, Sultan III. Ahmed tarafından 1703 yılında Nureddin Cerrahi için yaptırıldı. Tekkede Tevhidhane, türbe, erkekler bölümü ve kadınlar bölümü bulunuyor. Türbe, özgün unsurlarını yitirmeden varlığını devam ettirebilen nadir dergahlardan biri olarak kabul ediliyor. Dergahta toplantılar öncesi halka yemek veriliyor. Toplantılara  Japonya,  İtalya,  İngiltere ve ABD’deki müritler de zaman zaman katılıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir