Kınıklılar, 376 lira taksitle ev sahibi oluyor

İzmir’in Kınık İlçesi’nde,  daha önce ön talepleri alınan TOKİ evleri için halkı  bilgilendirme toplantısı yapıldı.

İzmir’in Kınık İlçesinde,yapılması planlanan TOKİ Projesi kapsamında ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar için konut fiyatları ve başvuru şartları konusunda bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Toplantıda açılış konuşmasını yapan Kınık Belediye Başkanı Dr Sadık Doğruer, iki yıldır süren çalışmaların neticelendiğini ve vatandaşlara bilgi vermek için bu toplantıyı düzenlediklerini söyledi. Kınık’ı ilerleyen yıllarda açılacak maden ocakları ve ilçeye getirmeyi planladıkları doğalgaz ile birlikte göç alan bir ilçe konumuna geleceğini dile getiren Doğruer, ” TOKi evleri için şu anda 400 başvuru aldık. Dar gelirli 276 hemşerimizi kira öder gibi ev sahibi yapmayı planlıyoruz.”dedi.

Kınık Kaymakamı Faik Oktay Sözer de Kınık’ın en büyük sorunun emlak sorunu olduğunu kaydetti. Sözer, ”  Hazinemize ait 67 dönüm araziyi TOKİ’ye devrettik. Umut ediyorum bu proje tamamlanır ve Kınık’ta konut sıkıntısı çözülür. İlçemiz için hayırlı uğurlu olsun.”dedi

Toplu Konut İdaresi İzmir Talep Satış Uzmanı Sedat Başçı da sinevizyon eşliğinde vatandaşların sorularını yanıtladı. Başçı, “Alt gelir grubuna ait 76 metrekare olacak 2+1 112 konut yapılacak.  4 bin lira başvuru bedeli ile evde oturulmaya başlandıktan sonra ödenecek olan peşinata göre 376 lira taksitlerle  ödeme yapılacak. Üst gelir grubuna ise 164 konut  yapılacak. 6 bin lira başvuru bedeli alınacak. Sözleşme ve kura çekiminden 4 ay sonra başlamak üzere 736 lira taksitle 20 yıla kadar ödenebilecek konutların 2 ay sürecek başvuru bedelinin ardından 4 ay içerisinde temelinin atılması ve 18 ile 24 ay arasında tamamlanması planlanıyoruz.”diye konuştu.

KAYNAK: YeniEge