Kuzey Ege Liman ihalesinde yeni süreç

Türkiye’nin en büyük konteyner limanı olarak planlanan Çandarlı’daki Kuzey Ege Liman’nında demiryolu ve karayolu bağlantılarının planlanmasının ardından yeniden ihaleye çıkılacak.

Türkiye’nin en büyük konteyner limanı olarak planlanan Çandarlı’daki Kuzey Ege Liman’nında demiryolu ve karayolu bağlantılarının planlanmasının ardından yeniden ihaleye çıkılacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Vekili Özkan Poyraz, “Demiryolu ve karayolunu liman geri sahasına kadar bakanlığımız getirecek. Otoyol ve demiryolu bağlantısının nasıl sağlanabileceği yönünde incelemeler yaptık. Kara ve demiryolu bağlantı projeleri tamamlanmış bir liman olarak bu yıl içinde yap-işlet-devret yöntemiyle ihaleye çıkılacak” dedi.
67 kilometrelik otoyol sayesinde bölgedeki trafik sıkışıklığının da giderilmiş olacağını kaydeden Poyraz, demiryolu bağlantısının ise Aliağa Bergama ve Soma demiryolu projelerine limanın da eklenmesiyle kurulacağını açıkladı. Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi Başkanı Yusuf Öztürk ise 2013 yılında yapılan Kuzey Ege Limanı ihalesine bağlantı yollarının kim tarafından yapılacağı belli olmadığı için şirketlerin teklif vermediğini söyledi. “Yatırımcı hem limanın yapımını üstlenip hem de bağlantı yollarını yapacağı için önünü göremedi. Yatırımcılar aılık önünü görüyor. Yatırımcılar ilgi gösterir” dedi. (AA)

KAYNAK: YeniEge

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir