Soğuk algınlığı ve grip için bitkisel çözümler

Havaların aniden soğumasıyla birlikte soğuk hava dalgasına hazırlıksız yakalanan vatandaşlarda hastalıklar boy göstermeye başladı. Soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıkları ilerlemeden durdurmak mümkün. Evde hazırlayabileceğiniz karışımlarla hastalığınızın önüne geçebilmeniz için konunun uzmanlarının paylaştığı bitkisel önerileri derledik.

İşte soğuk algınlığı, grip gibi rahatsızlıklarınızı iyileştirmek için evde uygulayabileceğiniz tedaviler:

Ahmet Maranki’ den soğuk algınlığı için pratik bitkisel formüller:

* Bir tatlı kaşığı bal, 1 buçuk çay kaşığı toz zencefili ve 1 çay kaşığı toz zerdeçalı karıştırılarak, macun kıvımına getirip sabah akşam yemek faydalarıdır.

* Bir bardak kaynar su içerisine 1 çay kaşığı tarçın konulup, 10 dakika bekletilip günde 2-3 bardak içilmelidir.

* Tarçın kabuklarını çay gibi kaynatıp, günde 2-3 bardak oranında içiniz.

* 2 bardak suyun içersine 1 elma kabuğu, 1 tutam ıhlamur ve bir miktar karanfil konulup 5 dakika kaynatıılıp balla tatlandırılıp sıcak olarak içilmelidir.

* 1 bardak kaynar sütün içerisine 5-10 gram adaçayı konulup 10 dakika boyunca bekletilip günde 2-3 bardak içilir.

İbrahim Saraçoğlu’ndan soğuk algınlığı için pratik bitkisel formüller:

Soğuk algınlığına koruyucu Domates Çorbası

Soğuk algınlığını yenmek için tavuk suyuna çorba içmek iyi geliyor. Ancak korunmak istiyorsan, en iyisi domates çorbası.

Soğuğa Karşı Papatya Çayı

London Imperial College arastırmalarına göre papatya çayı koruyucu önem taşıyor. İki hafta boyunca günde beş bardak bu çaydan içen insanların kan değerlerinde bitkisel bir bileşim olan polifenolun arttığı gözlemlenmiş. Araştırmanın başı olan Doktor Elaine Holmes katılanların değerlerinin çayı bıraktıktan sonra iki hafta boyunca yüksek olduğunu söylüyor. Papatya çayı aynı zamanda glisin değerlerini yükselttiğinden, sinirleri rahatlatır ve yatıştırır.