Türkiye’ye Geri Gönderilecek İlk Mülteci Kafilesi Yola Çıktı

AB-Türkiye anlaşması çerçevesinde Yunanistan’dan Türkiye’ye geri gönderilecek ilk mülteci kafilesi, 07:10’da Midilli Limanı’ndan denize açıldı.

Avrupa Birliği (AB) ile  Türkiye arasındaki göçmen anlaşması bugün fiili olarak uygulamaya geçiyor. Anlaşma çerçevesinde  Yunanistan’dan  Türkiye’ye geri gönderilecek ilk mülteci kafilesi, sabah saatlerinde Midilli Limanı’ndan denize açıldı. Mülteciler,  İzmir’in Dikili ilçesine gönderilecek. Yaklaşık 500 kişinin  Türkiye’ye ulaşması bekleniyor.

Midilli Moria Geri Gönderme Merkezi’ndeki çocuklar hariç 2 bin 987 mültecinin 2 bin 718’i sığınma talebinde bulunacaklarını söyleyince gözler  Türkiye’ye gönderileceklere odaklandı.

AB sınır kontrol ajansı Frontex polislerinin de içinde bulunduğu beş otobüs bu sabaha karşı 03.30’da Moria Merkezi’ne ulaştı.

20 Mart’tan sonra  Yunanistan’a geçenlerin tutulduğu kampa giren otobüsler sığınma talebinde bulunacağını ifade edenler dışında kalan 131 kişiyi  Türkiye’ye götürülmek üzere otobüslere aldı.

GÖÇMENLERİN ÇOĞU PAKİSTANLI VE BANGLADEŞLİ

Midilli Limanı’na otobüslerle 06.30’da getirilen 131 göçmenin çoğu Pakistanlı ve Bangladeşli…

Göçmenler hazır bekleyen ‘Nazlı Jale’ ve ‘Lesvos’ isimli Türk feribotlarına bindirildi.

MASKELİ POLİSLER EŞLİK EDİYOR

Feribotlarda her bir göçmene maskeli bir Frontex polisi eşlik etti.

Feribotlar 07.10’da  İzmir’in Dikili ilçesine doğru yola çıktı.

AB ile varılan anlaşma çerçevesinde  Ankara, Suriyeli mülteciler dahil olmak üzere  Yunanistan’a geçen tüm yasa dışı göçmenleri geri alacak.

20 Mart Pazar gününden önce  Yunanistan’a ulaşan göçmenler ise anlaşma dışında tutulacak.

Bunun karşılığında AB de  Türkiye’nin aldığı her bir Suriyeli için  Türkiye’den bir Suriyeli mülteci kabul edecek.

KAMPLARA GÖNDERİLECEKLER

Türkiye’ye gelen sığınmacılar öncelikli olarak  Kilis ve  Gaziantep’teki sığınmacı kamplarına gönderilecek. Daha önce  Türkiye’de kaydı yapılarak, geçici ikametle belli kentlere yerleştirilmiş olan Suriyeliler ise yine bu kentlere gönderilecek. Kampa gitmek istemeyen ve  Türkiye’de geçici kaydı olmayan sığınmacılar ise, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen 62 ilden birine yönlendirilecek.

TÜRKİYE’YE GÖNDERİLECEK 6 BİN 156 KİŞİ VAR

Türkiye’nin anlaşma uyarınca bugünden itibaren göçmenleri geri almaya başlayacak olmasına rağmen,  Ege Denizi’ndeki geçişler dün de durmadı.

Yunanistan Göçmen Krizi Koordinasyon Kurulu’nun açıklamasına göre, cumartesi günü saat 07.30’dan dün (pazar) aynı saate kadar, Midilli’ye 364, Sakız’a 99, Sisam’a 22, Meis Adası’na da 29 olmak üzere 514 göçmen geldi.

Adalarda  Türkiye’ye gönderilecek mülteci sayısı ise 6 bin 156. Ülke çapındaki sayı 52 bin 509

DÖRT AYDA 144 BİN KİŞİ YUNAN ADALARINA GEÇTİ

Birleşmiş Milletler verilerine göre, sadece 2016’nın başından bu yana  Ege’yi geçerek Yunan adalarına ulaşan göçmenlerin sayısı 144 bine ulaşmış durumda. Adalara gelenlerin büyük kısmının Suriyeli, Iraklı ya da Afgan olduğu da belirtiliyor.

2016’da Yunan adalarına ulaşanların yüzde 50’si ise  Midilli Adası’na gitmiş durumda.