ÜNLÜ YAZAR AHMET ÜMİT YENİ ROMANI’NDA BERGAMA’YI ANLATACAK

Bab-ı Esrar, İstanbul Hatırası, Beyoğlu’nun En Güzel Abisi, Elveda Güzel Vatanım, Patasana ve Kavim gibi çok sayıda kitabın sahibi ve polisiye roman dendiğinde akla ilk gelen yazarlardan Ahmet Ümit yazacağı yeni kitabında Bergama’yı anlatacak.

İttihat ve Terakki’nin 20 yılını ele aldığı son romanı Elveda Güzel Vatanımı geçtiğimiz Aralık ayında okuyucu ile buluşturan Ahmet Ümit, yeni romanının hazırlıkları için Bergama’ya geldi. Bergama Belediyesi’nin katkıları ile Pupa Kitabevi’nin düzenlediği imza gününe katılan Ahmet Ümit ilk olarak Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’i makamında ziyaret etti ve Başkan Gönenç ile Bergama tarihi üzerine uzun bir sohbet gerçekleştirdi. Daha sonra Pupa Kitabevi’nde düzenlenen imza gününe katılan Ahmet Ümit, Bergama’nın 2500 yıllık tarihine ışık tutarak yeni kitabında Bergama’yı anlatacağını söyledi.

ÇOK ÖZEL BİR KENT
Bergama Belediyesi Unesco Alan Yönetimi Başkanlığı’ndan Arkeolog Bülent Türkmen’den de Bergama tarihine ilişkin bilgiler alan yazar, Bergama Müzesini ve tarihi ören yerlerini gezerek yaşanmış hikâyeleri ve öyküleri dinledi. Bergama’nın tarihi dokusu ve birbirinden farklı özellikleri ile eşsiz bir kent olduğunu dile getiren yazar ilk geldiği andan itibaren Bergama’dan çok etkilendiğini ve tarihten bugüne yaşanmışlıkların bu kenti çok özel kıldığını ifade etti.

Bergama Müzesini gezerken yazacağı romana ilişkin bilgi veren Ümit; “Benim romanlarımda belirgin özellik Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde bulunan tarihin ve kültürün yoğun bir şekilde yer almasıdır. Bunlar bazen antik dönemi, bazen de daha yakın zamanı anlatır. Özellikle bu topraklardaki antik kültür beni derinden etkilemektedir. Antik kültürü Bergama’da çok somut görüyoruz. Yerleşim ise kesintiye uğramadan devam ediyor. 2000 – 2500 yıllık kesintisiz bir tarihten bahsediyoruz. Bu çok heyecan verici. Buradaki coğrafya da çok heyecan verici. Yunanistan’a da gittim ben. Atina’da Akropolü gördüm.  Hem doğa bu kadar güzel değil, bu kadar görkemli değil, hem de bu kadar çok anıt bina orada yok. Dolayısıyla ilk geldiğimden beri Bergama’yı yazmak, buradaki kültürü tanıtmak aklımda olan bir şeydi. Şimdi buna karar verdim ve yapacağım. Bunun çalışmalarına başlamış bulunuyorum. Sağ olsun gerek belediye başkanımız Mehmet Gönenç,  gerekse dostum Bülent Türkmen bize bu konuda çok yardımcı oldu. Çok önemli bilgiler verdi. Güzel bir roman çıkacak ve insanlar Bergama’yı daha yakından tanıyacak” dedi. Ahmet Ümit yeni romanı için Bergama’da kalacağını da belirtti.

HEYECAN VE ONUR VERİCİ
Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ; “Ahmet Ümit gibi önemli bir yazarın yeni romanında Bergama’mıza yer verecek olması çok heyecanlandırıcı ve onur verici bir haber. Bergamalılar adına kendisine teşekkür ediyorum” dedi.

KAYNAK : YeniEge

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir