Bergama’da darbe girişimi sonrası ortak bildiri

İzmir’in Bergama İlçesi’nde, siyasi parti temsilcileri ile kamu, kurum kuruluşları temsilcileri Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimini ortak bildiri ile kınadı. Ankara ve İstanbul’da yaşanan askeri kalkışma sonrasında Bergama’da siyasi parti ilçe başkanları, kamu, kurum temsilcileri ortak bir bildiri altında bir araya geldi.

Bergama Hükümet Konağı, önünde toplanan grup ortak bildiriyi okumadan şehit ve gaziler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı’nı okudu.

Yapılan açıklamada, ” TBMM bu aziz ve kahraman milletin temsilcisi olarak bombaların ve kurşunların altında görevini ifa etmiştir. Bir kez daha milletine layık bir meclis olduğunu göstermiştir. TBMM Kurtuluş Savaşı’nı yapan, demokratik parlamenter sistemi geliştirmiş, bir milleti yokluk ve yoksulluktan muasır medeniyet seviyesine çıkarmış bir meclistir. TBMM tek yürek, tek vücut olarak darbeye karşı cevabı vermiştir.”denildi.

” TBMM’nin mefhum darbe girişimine karşı sergilediği kararlılık, Türkiye’deki demokrasinin daha da yerleşmesi açısından son derece değerlidir” denilen açıklamada şunlara yer verildi:  ” Bugün olduğu gibi gelecekte de milletimize, gazi meclisimize uzanan her el karşıda TBMM’nin çelikten iradesini bulacaktır. Meclisimizde bulunan tüm siyasi parti gruplarının ortak bir tavır ve dille karşı durumları tarihidir, tarihe geçecektir. Ortak tavır ve ortak dil, milletimize ve milli iradeye daha da güçlendirecektir. TBMM tek yürek olarak görevinin başındadır, milletin meclisi millete ve egemenliğine yönelik bu saldırıya girişenlere bedelini hukuk içinde en ağır şekilde ödetecektir. Türkiye’de hiç bir şeyin eskisi gibi olmayacağının ispatı da bu bildiridir.”

 “Bizler farklı görüşlerimiz olsa da hepimiz milli iradenin yanındayız, sahip çıkıyoruz ve ebediyen sahip çıkacağız. Milletimiz müsterih olsun. Milletimiz ve milletvekilleri milletin emanetini yere düşürmemiştir ve düşürmeyecektir. Bir kez daha demokrasimize, milletimize, TBMM’ye yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Demokratik tepkileri aşan şiddet eylemlerinden kaçınılması çağrısında bulunuyoruz. Şehitlerimizi rahmetle anıyor, yaralılarımıza acil şifalar diliyor, milletimize geçmiş olsun diyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın ardından AK Parti, CHP ve MHP ile Bergama Kaymakamı Osman Nuri Canatan üzerinde “demokrasi” yazılı çelenkin önünde fotoğraf çektirdi.

Kaynak : YeniEge