BERGAMA’DA KILIÇ KALKAN OYUNU YENİDEN HAYAT BULUYOR

Bergama’da geleneği çok eskilere dayanan ve unutulmaya başlamış olan Bergama Kılıç Kalkan oyununun tanıtım etkinliği, 80. Uluslararası Bergama Kermesinde yeniden hayat buldu.

Bergama’da geleneği çok eskilere dayanan ve unutulmaya başlamış olan Bergama Kılıç Kalkan oyununun tanıtım etkinliği, 80. Uluslararası Bergama Kermesinde yeniden hayat buldu. Bergama Halk Eğitim Merkezi tarafından Bergama Endüstri Meslek lisesinde düzenlenen etkinlikte,  halk oyunları hocası Akif Gelirer tarafından Bergama Kalkancılarının tarihini anlatan bir sunum yapıldı. En son Meslek Lisesinde 1983 yılında Meslek Lisesinde oynanan Bergama Kılıç Kalkanı oyunu,  geleneğin yeniden yeşermesi için Meslek Lisesinin seçilmesinin tesadüf olmadığını belirten Akif Gelirer, yıllar sonra Bergama Kılıç Kalkan’ın yeniden oluşturulması süreci hakkında bilgilendirme yaptı. 30 yıl, 40 yıl önce oyunu oynamış kişilerden oluşan Kılıç Kalkan ekibinin yaptığı gösterinin ardından oyunculara teşekkür belgelerinin verilmesi ile etkinlik sona erdi.

Etkinlik kapsamında konuşma yapan Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Bergama’nın engin bir  kültüre sahip oluğunu ve geleneklerin yaşatılmasında gençlere görev düştüğünü belirtti.