Boğaz’ın beşinci harikası

Asya ve Avrupa’yı ilk kez deniz tabanının altından karayolu tüneli ile birbirine bağlayan Avrasya Tüneli törenle hizmete açıldı. Böylece 3 köprü ve Marmaray tüp geçidinden sonra iki kıta Boğaz’da beşinci kez kucaklaştı. Yarın saat 07.00’den itibaren kullanılabilecek tünel Göztepe-Kazlıçeşme arasını 15 dakikaya indirecek

İstanbul’da araç trafiğinin yoğun olduğu Göztepe ile Kazlıçeşme arasını 100 dakikadan 15 dakikaya indirecek olan mega projenin açılış töreni Kumkapı’da gerçekleştirildi. Binlerce vatandaş törenin yapıldığı alana akın etti. Tören alanına giriş Yenikapı tarafında kurulan güvenlik noktasından yapıldı. İlk olarak Yenikapı Marmaray istasyonunun olduğu bölgedeki kontrol noktasından geçen vatandaşlar, 2 kilometrelik sahil yolundan yürüyerek tören alanına ulaştı.

GÜRCÜ VE ARNAVUT LİDERLER GELDİ
Avrasya Tüneli’nin açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra eşi Emine Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujar Nishani, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile vatandaşlar katıldı. Açılış töreninde İstiklal Marşı’nın ardından Kuran okundu. Bu arada İstanbul Valisi Vasip Şahin, tören öncesinde Asya ve Avrupa kıtalarını denizin 106 metre altında birleştiren Avrasya Tüneli’nde incelemelerde bulundu.