Dev yatırım ‘Star Rafinerisi’ açıldı

SOCAR Türkiye tarafından inşa edilen ve Türkiye’nin en büyüğü olan ‘STAR Rafinerisi’nin açılış töreni dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla yapıldı.

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR’ın iştiraki SOCAR Türkiye tarafından inşa edilen “STAR Rafinerisi”nin açılış töreni, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın himayesinde dün saat 14:30’da İzmir‘in Aliağa ilçesinde gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, dev yatırım StarRafinerisi’nin Aliağa’da düzenlenecek açılış törenine, Azerbaycan Cumhurbaşkanıİlham Aliyev, Azerbaycan hükümetinin üyeleri, ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri, çeşitli enerji şirketlerinin yöneticileri ve üst düzey bürokratlar katıldı.
Türkiye’de özel sektörün tek noktaya yaptığı en büyük yatırımı olan STAR Rafinerisi, Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrikabölgesinde son yıllarda gerçekleştirilen en büyük petrol operasyonları arasında yer alıyor.
Rafineri, Türkiye’deki ilk “Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi”ne sahip proje olma özelliği de taşıyor.
Bu arada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, törene iştirak edecek olan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’le ikili görüşme gerçekleştirdi.