Öğrenciler, Bergama’yı Gezdi

Gençlik ve Spor Bakanlığı Proje Koordinasyon Genel Müdürlüğü tarafından 15 Eylül-26 Kasım tarihleri arasında 81 ilde hayata geçirdiği “Şehirler ve Kültürler-Yörelerimiz” projesi kapsamında üniversiteye hazırlanan 40 öğrenci  İzmir’in  Bergama ilçesini gezdi.

Proje kapsamında çevre ilçelerden  Bergama’ya gelen 40 genç ilçenin tarihi ve kültürel yerlerini gezip görme fırsatı buldu. Farklı yerleri gezip görmenin mutluluğunu yaşayan gençler tarihi yapıları fotoğraflayarak yaşadıkları anı ölümsüzleştirdi.  Bergama gezisinde gençlere  Bergama Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Muhammet Şahin ev sahipliği ve aynı zamanda ilçenin tarihi ören yerlerinde rehberlik yaptı. “Şehirler ve Kültürler-Yörelerimiz” projesi  Bergama gezisine Gençlik Merkezleri  İzmir İl Koordinatörü ve aynı zamanda  Bornova Gençlik Merkezi Müdürü Ahmet Gülcan ile Gençlik Merkezi  İzmir İl Koordinatörlüğüne bağlı görevliler,  Bergama İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hakan Ergüner de katıldı.

Tarihi mekanları gezdiler

Bergama kültür gezisi  Bergama’nın en büyük yapısı olan Kızılavlu diğer adıyla Bazilika ziyaretiyle başladı. Teleferikle  Bergama Akropol  Ören Yerine çıkılarak ören yeri gezildi. Antik Çağda şifa merkezi olan yerleşim alanında hastane, kütüphane, amfi tiyatro bulunan Asklepeion gezildi.  Bergama Cleopatra Güzellik Ilıcası Sosyal Tesislerinde yenilen öğle yemeğinin ardından gençler  Bergama’nın kent merkezinde yer alan Eski Osmanlı Arastası,  Selçuklu Minaresi ve Ulu Cami gibi tarihi mekanları gezdi.

Gençler  Bergama harmandalını tarihi Akropolde öğrendi

“Şehirler ve Kültürler-Yörelerimiz” projesi kapsamında  Bergama’yı gezen gençler,  Bergama Krallığının başkenti Akropol’de  Bergama İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünde görevli eğitmenler Zekeriya Kaçar ve Basri Dede eşliğinde  Bergama yöresine özgü harmandalı oyununu öğrenerek hep birlikte oynadı. Gençlik Merkezleri  İzmir İl Koordinatörü Ahmet Gülcan, “Bakanlığımızın yapmış olduğu projelerden birisini yürütüyoruz. Proje kapsamında ilimizin çeşitli yerlerinden özellikle dezavantajlı ve farklı bölgeleri tanımamış görmemiş gençlerimiz ile birlikte  Bergama’dayız.  Bergama Akropol’de farklı bir kültürel program gerçekleştiriyoruz. Proje kapsamında biz gençlerin özellikle bulunduğu çevreyi, yörelerini tanımalarını onların folklor, yemeklerini, kültürel değerlerini, manevi özelliklerini o yerleri görerek öğrenmelerini istiyoruz. Bu kapsamda 40 kişilik kafileler halinde gençlerimizle  Bergama’dayız. Gençlerimiz  Bergama İlçe Halk Eğitim Merkezine bağlı halk oyunları eğitmenleri ile birlikte  Bergama’ya özgü folklor eğitimi aldı. Bu projede emeği geçen  Bergama Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü,  Bergama Belediyesi ve  Bergama İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüze teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Öğrenciler mutlu ayrıldı

Geziye katılan ve  Çandarlı’da eğitime devam eden Damla Irmak, “Şehirler ve Kültürler-Yörelerimiz projesine okulumuz adına hep birlikte katıldık.  Bergama’yı geziyoruz. Çok mutluyuz “derken, 5 yıldır gençlik merkezinde gençlik lideri olarak çalıştığını ifade eden Serap Karayel de “Gençlik ve Spor Bakanlığının Proje Koordinasyon Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Şehirler ve Kültürler-Yörelerimiz projesi için Bergamadayız. 40 genç ile birlikte bilmedikleri ve daha önce hiç gezip görmedikleri yerleri geziyoruz.  Bergama’da olmaktan dolayı gençler mutlu, biz de mutluyuz” diye konuştu.  Bergama gezisi, hatıra fotoğrafının ardından sona erdi. – İZMİR