Sonbahar’da Ayvalık ve Cunda sokakları

Sonbahar ‘da ne zamandır gitmek istediğim bir rotaydı Ayvalık. Ayvalık’ta üç gün boyunca tarihi Rum sokaklarda dolaşıp fotoğraf çekme, insanlarıyla tanışma, lezzetlerini deneyimleme fırsatım oldu. Yine bir kez daha huzur ve keyif verdi Ayvalık. Hadi detaylara bakalım…

Taksiyarhis Kilisesi – Cunda

Ayvalık’ta iki tane Taksiyarhis Kilisesi var. Cunda’daki gibi burası da Ayvalık’taki Taksiyarhis Kilisesi. Taksiyarhis’in anlamı Baş Melek olduğu için kilise isimlerinde tercih edilen bir sebepmiş. Hatta komşu Yunanistan’da da bu isimde çok fazla kilise bulunurmuş. Ayvalık’ın en eski kiliseleri olarak geçiyor bu iki kilise. 1927 yılından tekel deposu olarak kullanılmış, 2012 yılında ise restore edilerek bir yıl sonrasında ziyaretçilere açılmış.

Taksiyarhis Kilisesi – Ayvalık Merkez

Bu kiliseden bir tane de Ayvalık ara sokaklarında bulunuyor. Müze kartın geçerli olduğu bu müzede üç farklı bölüm var. Ayvalık’ın ilk kilisesi olarak geçiyor merkezdeki. Aynı zamanda harika bir restorasyon geçirmiş ve uzmanlara göre aslına uygun yapılan nadir güzelliklerden. Buralara yolunuz düşerse ve ne yapsam diye düşündüğünüz bir an olursa aklınızda olsun efendim.

Şeytan Sofrası

Gün batımını Türkiye’de izleyebileceğin en güzel lokasyonlardan birisi. Gerçekten küçüklü büyüklü birçok ada ve deniz inanılmaz bir manzara sunuyor sana. Ayvalık’a gelip buraya çıkmadıysan çok şey kaçırmışsın diyebilirim. Bu beldenin en önemli simgelerinden birisi. Ayvalık’a hâkim büyük kayalık tepelerin üzerinde bulunan, bakıldığında tüm Ayvalık Adaları ve Midilli Adası’nın manzarası gözüken, üzerinde Şeytan’ın ayak izi bulunduğuna inanılan eski bir lav birikintisi. Çamlık Orman Kampının yukarısındadır. Eski bir lav birikintisi olan tepe yuvarlak bir sofraya benziyor. Demir kafes içinde şeytana ait olduğu söylenen kocaman bir ayak izi vardır. Kafes içine bozuk para atarak dilekler dileniyor ve belalardan kurtulacağına inanılıyor.

Cunda Adası

Ada ismi sizi düşündürmesin. Cunda’ya 1995 yılında inşa edilen bir köprü ile karayolu ile ulaşmak mümkün. Ayvalık Adaları grubuna dâhil olan ve yerleşime açık olan tek adadır. Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü burada, Alibey Adası ile Ayvalık arasında inşa edilmiş.

Yazları Ayvalık’tan Alibey Adası’na her saat motor seferleri de yapılmaktadır. Adada çok sayıda kilise ve manastır vardır. Kiliselerin en büyüğü Taksiyarhis Kilisesi’dir. Kilisenin büyük çanı Bergama Müzesinde sergileniyor. Adanın yüksek kesimlerinden boğazların, adaların, iç içe girmiş koyların güzellikleri dalıp gitmeye ve fotoğraflamaya müsait.  Ada merkezinde sıralanmış balıkçı lokantalarında, meşhur Papalina, deniz mahsulleri  mezeleri ve zeytinyağlı ot yemekleri ile akşam yemeklerinin zevki doyumsuzdur.

Yeniçarohori (Küçükköy)

Ayvalık’ta denize girilecek plajlar?

Ayvalık’ta denize girilebilecek yerler konusunda bir liste oluşturdum. Size bırakıyorum nereyi isterseniz, neresi ilginizi çeker veya yakınsa oradan hop denize girebilirsiniz elbette ama bana kalırsa en güzel neresi derseniz Ortunç ve Patriça benim sevdiğim plajlar. Ayrıca Sarımsaklı Plajı da altın kumu ve güzel halk plajı olarak zihinlerde yerini aldı valla…

Altınova Plajı
Ortunç Koyu
Patriça Koyu
Çataltepe Koyu
Gemiyatağı Koyu
Şirinket Koyu
Duba plajı
Badavut
Paşa Koyu
Gemiyatağı Plajı
Güvercin Koyu
Sarımsaklı Plajı

Cunda Taş Kahve

Taş Kahve Cunda yapıldığı tarihe ilişkin kesin bir bilgi yok, fakat 1800’lü yılların sonları ile 1900’lü yılların başlarında inşa edilmiş olması gerekir. Bu bina kahvehane, gazino (eskiden ailelerde gidiyordu, içki servisi yapılıyordu) olarak inşa edilmiştir. Eskiden Taş Kahve ve  sahildeki bütün kahvehanelerde çalgı meheli vardı ve akşamları canlı müzik yapılıyordu. Şimdi ise adanın ruhunu hissedebileceğiniz bir yapı olarak hizmet veriyor.

Cafe Caramel

Ayvalık’ın 10 yılı devirmiş artık ben buradayım diyen mekânlarından. Çok tatlı bir çift işletiyor. O kadar tatlılar ki, menüde olmayan bir şey istesen bile sanki yapamayız diyemeyecekler gibi. Ara sokaklarda, keyifli bir noktada köşede oturup, dükkân içindeki yüzlerce detaya gözünüzü kaçırabileceğiniz güzel bir mekan.

Mor Salkım

Ayvalık sakinleri nerede derseniz burada kesinlikle. Macaron Pastahanesi, Meyhansi ve Mor Salkım üçgeninde kendinizi Ayvalık yerlisi gibi hissedebilirsiniz. Asma altında bu bölgeyi ben çok sevdim. Size de öneririm.

Karadeniz Pastahanesi

Bozcaada’da Çiçek Pastahanesi gibi burası da Hemşinli. Ve Hemşinliler bu işi biliyor kesinlikle. Çok lezzetli kurabiyeleri ve sütlü tatlıları var. Aklınızda olsun. Öneririm.

Neş’e Meyhanesi

Akşam oturalım bir şeyler içelim, bir ‘rakı-balık-ayvalık’ ritüeli yaşayalım derseniz ortamı ve bulunduğu meydanın ritmi açısından Neş’e Meyhanesi’ni öneririm.

Seymen BOZASLAN

bozaslanseymen@gmail.com